Metamorfozy

wtorek, 08 listopada 2011

Gościmy we Wrocławiu, w mieszkaniu Martyny i Krzyśka. Zanim kupili mieszkanie będące bohaterem dzisiejszego artykułu, wynajmowali podobne mieszkanie kilka pięter wyżej. Cenili tą lokalizację zwłaszcza za bliskość centrum Wrocławia. Uwielbiają gości, a ich mieszkanie było obowiązkowym punktem startowym każdej imprezy. Dlatego gdy na rynku pojawiło się mieszkanie na pierwszym piętrze ich bloku, nie zwlekali długo z decyzją. Dziś prezentuję ich dumę i radość, zapraszam!

SZCZEGÓŁY:

DOMOWNICY: 2 osoby dorosłe

LOKALIZACJA: pierwsze z dziesięciu pięter bloku z 2001 r.

POWIERZCHNIA: 38 m2

CZAS ZAMIESZKIWANIA: pół roku

Przed

Na początku była kawalerka z kuchnią, dość długą i wąską. Nowi właściciele marzyli o oddzielnej sypialni oraz o stworzeniu strefy dziennej, przytulnej i sprzyjającej spotkaniom towarzyskim.

kuchnia

pokójpokój

korytarz

Należało to mieszkanie zdefiniować od nowa.

Remont

Martyna i Krzysiek zdecydowali się remont przeprowadzić sami. Zaczęli od wyburzenia ściany między kuchnią a pokojem.

burzenie ściany

W miejscu wyburzonej ścianki trzeba było zrobić nową wylewkę (użyto masy samopoziomującej). Potem przyszła kolej na kucie kafli na ścianie w kuchni oraz na podłodze.

skute kafleMartyna rysuje projekt instalacji

Nowy układ pomieszczeń wymagał przeniesienia instalacji grzewczej, tak aby nowo utworzona sypialnia miała swój kaloryfer. Tu para napotkała pewien problem, Martyna: "przy zamianie i przenoszeniu kaloryferów chcieliśmy ukryć rury w ścianie, aby nie były widoczne. Okazało się, że choć budynek jest z cegły (nie z wielkiej płyty), ma żelbetonowe umocnienia przy stropach i podłogach a więc rury idące ok 10cm nad podłogą w ścianie niestety musiały iść w tych umocnieniach - a więc potrzebny był młot udarowy". Nie był to koniec z instalacjami, trzeba było także przenieść kanalizację i dopływ wody w kuchni. Wcześniej zlewozmywak był w narożniku kuchni. W projekcie Martyny jest jakieś 2 metry dalej niż pierwotnie. Potem przyszła wreszcie kolej na postawienie nowej nowej ścianki działowej z płyt kartonowo-gipsowych i montaż drzwi do sypialni. Drzwi zostały specjalnie dobrane aby korespondowały kolorem z blatem kuchennym.

ścianka działowa

drzwiblat

Trzeba było także od nowa zaprojektować instalację elektryczną, aby każde urządzenie kuchenne miało własny kontakt. Dzięki temu uniknęli ciągnących się po podłodze kabli. Właścicielka tak wspomina ten proces: "przy pracy nad instalacją elektryczną bardzo ważne było dokładne zmierzenie, gdzie mają być włączniki i kontakty. Oczywiście dla mnie - projektantki amatorki było wiele pułapek, co wiązało się czasem z kilkukrotnym kuciem w ścianie i przesuwaniem puszki o kilka centymetrów". Kolejnym etapem było położenie kafli w części kuchennej na podłodze i ścianach oraz gładzie gipsowe w całym mieszkaniu (sufity i ściany).

kafle kuchniakafle ściana

Potem przyszła kolej na panele podłogowe w części dziennej. Tutaj Martyna i Krzysiek wybrnęli bardzo sprytnie: "chcieliśmy pozostawić panele, które już były w mieszkaniu, ale nowy układ pomieszczeń spowodował, że brakowało paneli do salonu. Oczywiście niemożliwością było dokupienie takich samych (odcień, firma, sposób montażu). Pojawił się zatem pomysł - wykorzystajmy panele z przedpokoju, a w przedpokoju połóżmy kafle. No i zaczęło się układanie - istne puzzle. Po wielu godzinach w końcu udało się skompletować podłogę do salonu".

Po tej łamigłówce malowanie ścian było czystą przyjemnością, choć także tutaj Martyna i Krzysiek napotkali pewne niespodzianki: "przekonaliśmy się, że farba na palecie w sklepie wygląda zupełnie inaczej niż na ścianie. Z trzech zakupionych farb dwie okazały się trafem w 10, jednak trzecia - miała być jasnym beżem (ecru), okazała się cytryną". Oczywiście nie zmarnowała się i znalazła swoje przeznaczenie w łazience rodziców Martyny, ale oni sami musieli poszukać szukać nowej. Farby jakie wykorzystali to: Dulux i Śnieżka, odcienie: ciemny w kuchni - Śnieżka zamki na piasku, jasny w salonie - Śnieżka lilia wodna, sypialnia i korytarz - Dulux biała czekolada.

farba w kuchni

Po zamontowaniu listew przypodłogowych przyszedł czas na montaż samodzielnie zaprojektowanej kuchni (to prawdziwa duma Martyny), właścicielka wspomina: "Jak pomalowaliśmy ściany w kuchni na ten ciemny kolor, do tego doszły ciemne kafle, pomieszczenie przybrało wygląd ciemnej nory. Ale jak tylko wjechała jasna kuchnia – z okleiną o wysokim połysku w kolorze jasny beż, wspaniale rozjaśniło się to pomieszczenie. Wykorzystaliśmy ciekawe rozwiązanie z ciemnymi szufladami na samym dole, przez co jest odbicie od jasnej podłogi. Jasna podłoga i jasne szafki nie zlewają się (tutaj też ważna rolę odgrywa ciemny cokół pod szafkami). Ten motyw podpatrzyłam w aranżacjach Kuchni Rust. Całość dopełniły elementy stali nierdzewnej - inox - okap, piekarnik, uchwyty oraz zlew i bateria".

Fronty kuchenne są laminowane na wysoki połysk, w technologii AR+. Skrót „AR" oznacza „abrasion resistant", czyli „odporne na ścieranie". Nowoczesna odmiana laminatu jest dwa razy bardziej odporna na powstawanie przetarć, w rezultacie których powstają zmatowienia powierzchni. Meble wykonane z laminatów w wysokim połysku AR+ znajdą zastosowanie w każdym nowoczesnym pomieszczeniu - kuchni, pokoju dziennym, biurze, salonie sklepowym.

montaż kuchni

panel sterujący oświetleniemOsobny temat to oświetlenie w kuchni: nad szafkami LEDowe i jarzeniowe pod szafkami. Panel sterujący oświetleniem znajduje się przy wejściu do kuchni. Włączniki są odpowiedzialne za oświetlenie sufitu znad szafek wiszących oraz za oświetlenie blatu (dodatkowo oświetlenie nad barkiem i nad stolikiem kawowym również sterowane z panelu). Górne oświetlenie sufitu to lampki LEDowe (IKEA), są one podłączone kablem do kontaktów schowanych nad szafkami, skąd instalacja prowadzi do włącznika przy wejściu do kuchni. A więc przy wymianie lampek czy żarówek wystarczy wyjąć wtyczkę nad szafkami. Dodatkowo w panelu są dwa ukryte gniazdka z klapką (te najniżej) - nie straszą dziurkami, lecz wyglądają jak włączniki.

Rurę od okapu zabudowano płytą kartonowo-gipsową tak, że stała się niewidoczna.

rura od okapu

Po kuchni przyszedł czas na tapetowanie i urządzenie sypialni oraz zabudowę wnęki w przedpokoju. Szafę właściciele także zaprojektowali sami.

tapeta

Dopełnieniem całości był zakup wygodnej kanapy, właściciele zainspirowali się taką:

kanapa inspiracja

Po

Martyna i Krzysiek: "kolory w strefie dziennej dobraliśmy na zasadzie kontrastów: kuchnia ciemne ściany - jasne meble, salon jasne ściany - ciemne meble".

strefa dzienna

Domownicy chcieli, by kolory mieszkania były stonowane w częściach stałych, a charakter wnętrzu nadawały dodatki. Obecnie zielone akcenty (kocyk, poduszki, obraz, doniczki) mogą zostać w przyszłości zastąpione przez dodatki pomarańczowe, czerwone czy żółte - co może całkowicie odmienić wygląd wnętrza bez kolejnego malowania czy wymiany mebli. Jest to niewątpliwie ekonomiczne rozwiązanie.

salon

kuchnia

detale 1detale 2

Sypialnia również jest utrzymana w stonowanych, neutralnych barwach. To oaza elegancji i spokoju.

sypialnia

Wnęka w korytarzu mieści bardzo pojemną szafę z lustrem:

szafa

Co Martyna i Krzysiek mówią teraz, gdy remont jest już tylko wspomnieniem? "Największą satysfakcję mamy z tego, że całość - od projektu przez cały remont, wykończenie i aranżację wnętrza - jest naszą własną pracą. Każdy najdrobniejszy detal był przemyślany. Ogromny udział naszej pracy, często po nocach, codziennie po pracy, całe weekendy - i tak przez 2 miesiące. Ale jesteśmy dumni, że tak wiele osiągnęliśmy własną pracą. Doświadczenie, które przy tym zdobyliśmy jest bezcenne!"

Foto credits: Artur Jańczak

storczyk

Jeśli chcesz pochwalić się na moim blogu metamorfozą swojego mieszkania, zapraszam do kontaktu mailowego!

środa, 06 lipca 2011

Przeznaczeniem tego pokoju był niebieski, ale droga do uzyskania wymarzonego wyglądu była długa i zawiła. Przedstawiam dziś historię sypialni Eweliny i Kamila.

SZCZEGÓŁY:

DOMOWNICY: dwie osoby dorosłe

LOKALIZACJA: szóste z dziesięciu pięter bloku z lat 70/80

POWIERZCHNIA MIESZKANIA: 41,5 m2

POWIERZCHNIA SYPIALNI : 10,29 m2

CZAS ZAMIESZKIWANIA: 5 lat

 

Sypialnia przed i po:

fot. ERZfot. ERZ

Przed

Początki nie były łatwe. Ewelina opowiada: „Kiedy wprowadzaliśmy się do naszego „m” na ścianach tego pokoju widniała tapeta w misie”. Dlatego od razu zabrali się za remont i ściany wraz z sufitem pokrył kolor turkusowy. Z racji niedużego metrażu całe wyposażenie pokoju stanowiła szafa, sofa i komoda.

 fot. ERZ

fot. ERZ

fot. ERZ

Dalsze losy sypialni Ewelina opisuje tak: „po jakimś czasie okazało się, że ta sofa jest idealna do gry na konsoli i powędrowała do innego pokoju”. Mieszkańcy przenieśli się więc w inną część mieszkania, a pokój zyskał status „składziko-garderoby”.

fot. ERZ

Co przekonało właścicieli do remontu i przywrócenia sypialni jej pierwotnego przeznaczenia? Ewelina: „Niestety egzystowanie w jednym pokoju, bez azylu w trakcie imprez było męczące, stąd decyzja: robimy sypialnię z prawdziwego zdarzenia!”

Remont

Jak pomyśleli tak zrobili. Na pierwszy ogień poszła instalacja elektryczna.

 fot. ERZ

Potem było wygładzanie ścian, gruntowanie i malowanie:

fot. ERZfot. ERZ

fot. ERZfot. ERZ

Ten delikatny błękitny kolor to Beckers AQUA. Remont przebiegał spokojnie i bez niespodzianek, może z wyjątkiem przymocowania linek do zasłon, co Ewelina opisuje tak: Należało nawiercić w ścianie 3 otwory, ściana jak to w bloku twarda, bez udaru się nie obyło, ale za to cienka i w pewnym momencie wywierciliśmy sobie okno z sypialni do kuchni. Z pomocą przyszła BARDZOSZYBKOSCHNĄCA zaprawa

fot. ERZ 

Po

Po meble Ewelina i Kamil udali się do IKEI. Skręcanie ich okazało się wyzwaniem, ale po dwóch dniach sypialnia była gotowa.

fot. ERZ

fot. ERZ

fot. ERZ

fot. ERZ

 Jak się czują domownicy po tej przemianie? „Porządny materac i puchowa pościel robią swoje - ciężko się wydostać z tego pokoju”.

 

W sypialni brakuje jeszcze dodatków, dlatego możecie zabrać głos, Ewelina czeka na propozycje jak zagospodarować ścianę nad i naprzeciw łóżka, a także sugestie dotyczące nie tylko ścian!

Zapraszam do komentowania!

 14:41, blocked_by_design , Metamorfozy
Link Komentarze (4) »
wtorek, 28 czerwca 2011

To już ostatni odcinek przed moim wyjazdem na urlop. Zapraszam Was wreszcie do mojego dużego pokoju :)

Przed

Duży pokój ma okna na dwie strony, dzięki temu jest doświetlony praktycznie od rana do wieczora. Poprzedni właściciele mieli ściany naprzeciw okien pomalowane na niebiesko. Mieli też mega sofę, przytulną, ale zajmującą zbyt wiele miejsca.

fot. R.R.

fot. R.R.

Po

Zaczęłam od przemalowania pokoju. Wybrałam bladożółty i zielony.

fot. Anfot. An

Lubię te oldschoolowe grzejniki. Plątaninę rur do nich - już nie tak bardzo. Lniana zasłonka sprytnie je zamaskowała. Za nią umieściłam listwę LEDową, która zapalona wieczorem daje słabe, nastrojowe światło. Kanapa stoi na tej samej ścianie co powyżej, ale obok zmieścił się jeszcze regał. Obok widok na Amsterdam oraz plakat z nazwami stacji londyńskiego metra.

fot. An

Jedną ozdobą ściany, przy której stoi stół jest lustro słońce, o którym marzyłam od dawna :) Stół przez długi czas stał przy samej ścianie, jednak niedawno doszłam do wniosku, że całe moje życie w tym domu koncentruje się wokół stołu. Dlatego został wysunięty bliżej środka pokoju przez co został bardziej wyeksponowany.

fot. An

No i duży żeberkowy grzejnik w całej swej okazałości. A motyle to naklejki stąd.

fot. An

fot. An

Zapraszam do komentowania, możesz też napisać do mnie maila (adres w bocznej szpalcie), a jeśli Ci się podoba, wciśnij Like!

niedziela, 14 marca 2010
Witajcie! Po dłuższej przerwie zapraszam Was znów w moje skromne - tym razem kuchenne - progi.
środa, 17 lutego 2010
Kawalerka dla dwojga. Plus dwa koty.
czwartek, 21 stycznia 2010
Blog ten powstał z zamiłowania do pięknych rzeczy. Często natrafiam w sieci na przedmioty, które mi się podobają i postanowiłam tu je przechować. Będę również prezentować metamorfozy mieszkań i ukochane miasta. A zatem... zaczynamy.
Reklama na blogach - Blogvertising.pl


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...