Projektanci

środa, 30 czerwca 2010

Dziś przedstawiam Wam kolejną zdolną projektantkę z Poznania.

Prezentowany tu mebel WOODLOUNGE, a raczej jego prototyp, to dyplom tegorocznej absolwentki ASP w Poznaniu - Dominiki Haas.

Dominika o swoim obiekcie: "Dawne kanony piękna przestały obowiązywać. W dobie dominacji przedmiotów użytkowych produkowanych masowo dla milionów odbiorców na całym świecie często używamy stwierdzeń, że coś jest piękne bądź nie. To produkty przemysłowe zdominowały wyobraźnię współczesnego odbiorcy wrażeń estetycznych.  Powierzchniowa interpretacja "piękna" oparta jest jedynie na naszym biernym przyglądaniu się. Uważam, że to co "piękne" powinno sięgać głębiej w sferę naszych przeżyć, powinno wzbudzać nasz zachwyt i zaciekawienie.

[Piękno to to ] "co podoba się ani przez wrażenia, ani przez pojęcia, lecz podoba się z subiektywną koniecznością w sposób powszechny, bezpośredni i zupełnie bezinteresowny" - W.Tatarkiewicz

"Artist should work like nature, not after nature" pisze August Strinberg, a Paul Gauguin powie, że artysta jest "przedłużeniem" natury. Tworząc człowiek staje się instrumentem natury w kontynuowaniu jej kreacji. Czy można zatem postawić znak równości między słowami piękno-cnota-forma? Tak więc kreacja, którą stworzyłam to poszukiwanie kompromisu pomiędzy formą-materiałem-ideą.

 

fot.  Tomek Gałeckifot. Tomek Gałecki

Forma tego siedziska jest wykonana z obłogu o grubości 3mm

fot. Dominika HaasNa razie nie można na nim usiąść, ale w przyszłości ma być to możliwe bowiem docelowo mebla jest przewidziane ze sklejki bądź materiału, który być może powstanie w przyszłości. Dominice zależało, aby pokazać strukturalność jej formy i to, że z jednego materiału buduje formę i zarazem całą konstrukcję szezlongu. Dominika o swoim obiekcie: Sama forma nie miała jednoznacznie zarzucać układu, a raczej pozycji siedzenia, lecz chciałam żeby to człowiek sam przystosował sobie formę do siebie.

fot. Dominika Haasfot. Tomek Gałecki

WOODLOUNGE powstał w III pracowni mebla na ASP w Poznaniu pod kierunkiem M.Wróblewskiego oraz prof. A.Kuczmy. Dominika, jak sama mówi, w swoich pracach poszukuje dialogu między naturą a człowiekiem. Jest to próba zrozumienia procesu kształtowania, co widać w pracach, które tworzy. Można im wszystkim przypisać styl organiczny, ale Dominika skupia się nie tyle na formie - kształcie, który jak mówi od zawsze ją intrygował i działał na wyobraźnię, o ile poszukuje również rozwiązań, które natura sama podsuwa w bardzo subtelny sposób.

Dominika Haas ma na swoim koncie liczne osiągnięcia w konkursach:

  • wyróżnienie projektu 3O w konkursie zorganizowany przez firmę Hansgrohe pod hasłem "odzyskuje-szczędzam-ograniczam" w 2008,

  • wygrana w konkursie Art Of Packaging 2007 w kategorii SMAKOWITE mojego projektu BRIE JUPICE- opakowanie dla niewidomych

  • III miejsce w konkursie na gadżet promujący firmę Allegro w 2009 projekt nazywał się Moolap

Zdjęcia 1,2 i 5 wykonał Tomek Gałecki.

poniedziałek, 21 czerwca 2010

Nowoczesny mebel może być synonimem ciepła i wygody. Przedstawiam Wam Katarzynę Hofman, młodą polską projektantkę i jej projekt - WeŁniak, prezentujący nowatorskie podejście do rękodzieła.

Podczas targów Arena Design, które odbyły się w Poznaniu w dniach 27.05.2010-30.05.2010 miała miejsce wystawa re:design promująca zrównoważone projektowanie. W ramach niej prezentowana była praca dyplomowa mojej koleżanki Kasi Hofman: WeŁniak.

fot. Ewa So

Katarzyna Hofman tak mówi o WeŁniaku: "Pragnę wyjść na przeciw potrzebie człowieka - użytkownika, który szuka spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Chciałabym dać mu możliwość „zdrowego” wypoczynku w bliskiej mu materii. Odpowiedzią ma być mebel, idealnie współgrający z użytkownikiem, pozwalający się wyciszyć i zapewniający uczucie komfortu.

Ponieważ o charakterze i sile wyrazu obiektu ma decydować jego czysta forma, struktura i materiał, środkiem do osiągnięcia takiego rezultatu jest wykorzystanie i potraktowanie wełny oraz tradycyjnych technik rękodzielniczych w nowy sposób. Chcę żeby mebel kojarzył się z jednej strony ze spokojem, ciepłem, wygodą, ale także - co bardzo istotne - z ekologią i pewnością, że materiał nie został wytworzony kosztem środowiska naturalnego."

fot. Ewa So

Jeden mebel - dwie pozycje

Kasia Hofman o WeŁniaku: "Mebel jest idealnie dopasowany do ciała, ale równocześnie pozwala na przyjmowanie różnych pozycji, najwygodniejszych dla użytkownika, zarówno leżących jak i siedzących.

Efekt ten został osiągnięty poprzez zastosowanie krawędzi różnych długości w płaszczyźnie  i możliwości obracania jej względem punktu podparcia, co pozwala na  leżenie wzdłuż formy oraz siedzenie, w jej poprzek."

fot. Ewa So

 

 

Nowe spojrzenie na rękodzieło

Kasia Hofman o projekcie: "Projekt ten to po pierwsze nowatorskie wykorzystanie dziewiarstwa ręcznego, po drugie czysta forma i szlachetny materiał, po trzecie to proces tworzenia, który w postaci autentycznego rzemieślniczego działania staje się ważnym elementem w projektowaniu."

fot. Ewa So

Katarzyna Hofman jest absolwentką Poznańskiej ASP, obiekt powstał w III Pracowni Projektowania Mebla dr Mateusza Wróblewskiego na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu

Zdjęcia wykonała Ewa So

piątek, 19 lutego 2010
Jonathan Adler to projektant i dekorator wnętrz, który od najmłodszych lat fascynował się ceramiką. Zobaczcie co potrafi ;)
piątek, 29 stycznia 2010
Ze specjalną dedykacją dla Miss przedstawiam Candice Olson, kanadyjską projektantkę i dekoratorkę prowadzącą program Boskie Wnętrza.
Reklama na blogach - Blogvertising.pl


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...