czwartek, 31 stycznia 2013

Warszawskie śródmieście kryje wiele perełek architektury powojennej. Częściowo zaprzepaszczona remontami i przeróbkami ciekawa architektura wciąż tu żyje i istnieją jeszcze ludzie, którzy ten niepowtarzalny klimat respektują i chcą pielęgnować. Gościmy dziś w takim mieszkaniu, miejscu magicznym, klimatycznym, gdzie historia miesza się z nowoczesnym dizajnem.

SZCZEGÓŁY:

LOKALIZACJA: przedostatnie piętro kamienicy z lat 50

POWIERZCHNIA: 50 m2

CZAS ZAMIESZKIWANIA: kilka miesięcy

Właściciel mieszkania architekt Kacper Gronkiewicz poszukiwał lokum przez kilka miesięcy, wreszcie namierzył kamienicę z lat 50 tuż przy placu Politechniki. Budynek jest o dziwo modernistyczny choć powstał w okresie, gdy szalał socrealizm. W 1957 dostał nagrodę Prezydenta Warszawy, a zaprojektowali go autorzy m.in. Skry - tzw. Pingwiny czyli Mikołaj Kokozow i Jerzy Wasilewski z zespołem (Konstanty Kokozow, Stefan Hołówko, Wacław Zarębski, Bogumił Płachecki, Tadeusz Iskierka). Na oględziny przyszły właściciel mieszkania trafił, kiedy trwała tam impreza! Nie zraziło go to kompletnie i nie zwlekał zbyt długo z decyzją. Kacper sam jest autorem projektu wnętrza.

salon

Właściciel zdecydował się kompletnie przebudować przestrzeń zachowując klimat lat 50 i 60, ale w nowoczesnym wydaniu. Zadbał o to, by zachować oryginalną podłogę, tam gdzie było to możliwe. Wstawił nowe okna w pierwotnie zaprojektowanym kształcie, mieszkanie wypełniają meble i przedmioty odzyskane, odrestaurowane, którym nadano nowe życie, a towarzyszą im nowoczesne elementy wyposażenia.

kuchnia

Część dzienna mieszkania to otwarta w całości przestrzeń. Dosłownie. Już od wejścia wita nas kuchnia wywrócona "na lewą stronę" przywodząca na myśl malarstwo Pieta Mondriana. Kacprowi zależało na maksymalnym otwarciu przestrzeni, co udało się, dzięki takiemu urządzeniu aneksu kuchennego.

kuchnia

W przedpokoju umieszczono pojemną szafę - w tym miejscu znajdował się przewód kominowy. Właściciel postanowił go upamiętnić. Dzięki temu przez hartowane szkło możemy zajrzeć do komina, który rozświetla żółte światło ledowego węża.

komin

Wystrój przedpokoju stanowi stolik oraz krzesło - muminek, uratowany ze śmietnika.

szafa

Nowoczesne, kubistyczne formy kuchni kontrastują z pokojem dziennym, gdzie królują dwa zabytkowe fotele i stół art deco. Fotele dostały nowe welurowe obicia i prezentują się dumnie na środku pokoju. Oczywiście w razie wizyty większej liczby osób właściciel jest na to przygotowany - pokój okalają specjalnie zbudowane ławy, które w razie potrzeby zarzucone poduszkami w kolorze foteli służą za dodatkowe miejsca do siedzenia. Do ich konstrukcji wykorzystano elementy ze starych lakierowanych na wysoki połysk szaf.

stol

stol

Pokój dzienny wykorzystywany jest także do pracy. Imponująca biblioteka to lata historii literatury. Pokój rozświetlają lampy zwisające na kolorowych kablach.

biuro

biblioteka

lampa

Strefę dzienną od strefy prywatnej oddziela regał. Na pierwszy rzut oka, niczym nie wyróżniający się. Jednak po drugiej stronie regału kryje się sypialnia!

zamknieteuchyloneotwarte

Okna sypialni wychodzą na główny budynek politechniki. Łóżko znajduje się na podeście, dzięki temu znajduje się na poziomie okien. Nocą, gdy rozbłyska oświetlenie na kopule naprzeciwległego budynku, z okien tego pokoju roztacza się niesamowity widok!

politechnika

sypialnia

Podest kryje dwie pojemne szuflady, które pomieszczą nawet narty. Prócz tego w sypialni znajduje się szafa i piękne lustro. Zwróćcie uwagę, jak pomalowane są ściany: połowa farbą matową, połowa z połyskiem. 

przejście

Z korytarza czarne przejście prowadzi do łazienki. To prawdziwy majstersztyk! Znowu czujemy się trochę jak wewnątrz obrazu Mondriana. Geometria, wyraziste kolory, żółty, czarny, czerwony. Rury są elementem konstrukcji budynku, stanowią dodatkowe źródło ciepła. 

umywalka

lazienka

Prysznic z deszczownicą ma dodatkowo zamontowany mechanizm do sauny parowej.

deszczownica

Autorem projektu mieszkania jest Kacper Gronkiewicz, zapraszam zapoznania się z jego pracą na:

http://www.kacpergronkiewicz.pl/

Autorem zdjęć jest Marcin Kołaczek, jego pracę poznacie na:

http://www.intensyfikacja.pl/

http://powiekszalnik.com/

Więcej zdjęć z sesji znajdziecie na fanpage'u Amatorsko o dizajnie na facebook'u

http://www.facebook.com/AmatorskoODizajnie

Tagi: retro vintage
23:53, blocked_by_design
Link Komentarze (4) »
Reklama na blogach - Blogvertising.pl


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...